Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Nowy "regulamin" na nowy sezon

Aktualności | 2015-12-18 | Publikujący: Koło NOTEĆ Drawski Młyn

   Żył w Polsce na początku XX wieku znakomity wędkarz, miłośnik przyrody dr Stefan Olszewski. Stworzył dekalog, który mimo upływu blisko 100 lat nie stracił swojej aktualności, a być może w obecnych czasach jeszcze zyskuje na wartości. W przededniu nowego sezonu warto przypomnieć jego dzieło:

1. Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.

2. Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej.

3. Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował.

4. Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby.

5. Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę.

6. Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych.

7. Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagająca umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolnym od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętnym do uczenia się od innych, wytrwałym w obserwacjach i doświadczeniach.

8. Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym do zabrania jej do torby, a - broń Boże - nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie posiada wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem Towarzystwa, do którego należysz.

9. Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej ; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno Towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.

10. Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej.

 

ODWIEDŹ NASZ PROFIL NA FACEBOOK'u

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Co sądzicie o pomyśle, aby Okręg Nadnotecki PZW wystartował w przetargu na dzierżawę obwodów rybackich rzek Parsęty i Wieprzy?
Zdecydowanie popieram.
Popieram.
Nie mam zdania.
Raczej nie.
Zdecydowanie nie.
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin