Kupujmy ryby z legalnych źródeł

Aktualności | 2015-12-16 | Publikujący: Koło NOTEĆ Drawski Młyn

Okres przedświąteczny to tradycyjnie zwiększony popyt na ryby. Kupujemy przede wszystkim karpie, ale również inne gatunki ryb takie jak amury, tołpygi, karasie, leszcze, płocie, okonie, szczupaki, sandacze i inne. Zwiększony popyt to też zwiększona oferta sprzedawanych ryb. Na targowiskach i nie tylko pojawiają się okazjonalni sprzedawcy oferujący do sprzedaży różne gatunki.
   Niestety większe zapotrzebowanie na ryby w okresie przedświątecznym to też pokusa dla żądnych łatwego zarobku kłusowników. Kim jest kłusownik? Kłusownik to po prostu ZŁODZIEJ RYB, który później je próbuje sprzedać. Dlatego przestrzegamy i jednocześnie prosimy aby nie kupować ryb u ZŁODZIEI. Tak jak nikt z nas nie chce nabywać innych rzeczy od złodziei, bo jesteśmy świadomi jakie to ma konsekwencje prawne, nie róbmy też tego z rybami.
   Każdy punkt sprzedaży ryb na targowisku, czy też obwoźny, powinien posiadać przy sobie dokumenty pozwalające na zidentyfikowanie źródła pochodzenie sprzedawanych ryb i my jako kupujący mamy prawo do informacji n/t ich pochodzenia. Mało tego: każdy sprzedawca powinien posiadać aktualne badanie sanitarno-epidemiologiczne uprawniające go do kontaktu z żywnością.
Jeśli sprzedawca nie chce ujawnić źródła pochodzenia sprzedawanych ryb, lub z jakichkolwiek powodów sprzedawane ryby wydają nam się podejrzane mamy prawo, a nawet obywatelski obowiązek, zawiadomić o tym funkcjonariuszy Policji, Państwową Inspekcję Handlową lub Straż Rybacką.
   Przestrzegamy też przed zakupem ryb z niewiadomego, czy podejrzanego źródła, z innego bardzo prozaicznego powodu - ryby te mogą być po prostu CHORE, a ich choroby mogą przenosić się na ludzi. Wystarczy wymienić tu chociażby takie choroby jak: wrzodzienica, posocznica, pleśniawka, a nawet mogą być nosicielami nicieni.
   Kolejny bardzo ważny powód dla którego nie należy kupować ryb od złodziei-kłusowników to często bardzo barbarzyńskie metody pozyskiwania ryb. Narzędzia kłusownicze często powodują w środowisku naturalnym nieodwracalne przez wiele lat straty. Niejednokrotnie przy okazji pozyskiwania przez nich ryb przeznaczonych na sprzedaż, niszczona i zabijana jest cała fauna środowiska wodnego.
  Bądźmy więc pewni, że ryba którą będziemy spożywać podczas wigilijnej wieczerzy i nie tylko, jest legalnego pochodzenia i nie przyniesie nieuczciwego zarobku złodziejom; jej pozyskanie nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne; a dla nas nie będzie przyczyną niespodziewanych "atrakcji" zdrowotnych.
  Kupujmy ryby z legalnych źródeł - nie dajmy zarabiać ZŁODZIEJOM!!!

ODWIEDŹ NASZ PROFIL NA FACEBOOK'u