Apel Fundacji RATUJ RYBY w sprawie zatrucia rzeki Warty

Aktualności | 2015-10-30 | Publikujący: Koło NOTEĆ Drawski Młyn

Miłośnicy Warty, wędkarze, mieszkańcy z nad rzeki na odcinku Poznań - Gorzów Wlkp.
1. Nie spożywamy, nie sprzedajemy, nie karmimy zwierząt rybami z rzeki Warty na skażonym odcinku !!!
2. Kto może proszony jest o pomoc w usuwaniu skutków zanieczyszczenia. Ryby należy wyłowić z wody i zbiorowo powiadomić swoje koło PZW lub Straż Pożarną.
3. Nie utylizujemy sami ryb.
4. Uwaga. Szukamy sumów.
Niestety nie zaczęły jeszcze wypływać. Podejrzewamy, że stanie się to dopiero po tzw."opiciu" ryby. Wielka prośba, by nadal kontrolować rzekę w tym zakresie.
5. Mieszkańców oddalonych od Poznania miast prosimy o przekazanie informacji gdy zauważycie u siebie śnięte ryby. Zdjęcia prosimy przesyłać na Zatruta Rzeka
6. Jesiotr
Natychmiast zgłaszamy zauważenie jesiotra. Rybę zabezpieczamy i przekazujemy do najbliższego koła PZW.
7. Ryby z czerwonej listy ryb zagrożonych wyginięciem.
Tu gorąca prośba, aby natychmiast zgłaszać i fotografować te rybki. Możecie napotkać takie gatunki jak: różanka, kiełbie, piskorz, koza, śliz. Są to małe rybki, więc będą w wodzie między kamieniami. Generalnie wszystkie małe ryby znajdujemy między kamieniami. Ich nie widać spacerując nad rzeką.
8. Nie dotykajcie ryb gołymi rękoma.
9. Ptaki, zwierzyna
Prosimy o przekazywanie informacji dotyczących martwych zwierząt. W okolicy Poznania już mamy zgłoszonych kilka martwych dzików, choroby psów. Dziś znaleźliśmy martwą czaplę.
10. Przesyłajcie tę informację dalej. Zależy nam na możliwie realnym oszacowaniu strat. Zdajemy sobie sprawę, że większość ryb spływa. Prosimy Was o reakcję. Bez tego nie odbudujemy rzeki w takim wymiarze w jakim ona została zdewastowana. Znajdziemy 4 tony - to nie sądzę, byśmy mieli zgodę na wpuszczenie 5 ton.

Pozdrawiam Wszystkich i bardzo dziękuję za pomoc.
Sebastian Staśkiewicz

Fundacja RATUJ RYBY